سلام ، به بهترین بیمه خوش آمدید.

آشنایی بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

آشنایی بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت انواع مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آنها بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است. هر شغلی خطرات مخصوص به خود را دارد که این خطرات ممکن است به دیگران آسیب بزند.  پزشکی و پیراپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و حتی ممکن است بیشتر از سایر شغل ها با چنین مشکلی رو به رو شوند. مسئولیت برخی از مشکلاتی که ممکن است در  جریان درمان یک بیمار پیش بیاید، بر عهده پزشک معالج آن است. بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان خسارات ناشی از چنین مشکلاتی را جبران می کند. حتی این بیمه تا جایی پیش می رود که در صورت رضایت بیمار هم نیز خسارات ناشی از آن را جبران می کند. در این مطلب قصد داریم ریز تا درشت نکات مربوط به بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید با بهترین بیمه همراه باشید. 

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را باید یکی از زیرمجموعه های بیمه مسئولیت مدنی دانست. طبق این بیمه تمام خساراتی جسمی و روحی که توسط افراد تحت پوشش بیمه به بیماران وارد می شود (حتی اگر مداوا با رضایت خود بیمار انجام شده باشد) به شرکت بیمه ارجاع و توسط بیمه گر جبران خواهد شد. البته این قبول مسئولیت از سوی شرکت بیمه تنها در صورتی که پزشک یا پیراپزشک به صورت غیر عمدی یعنی به دلیل خطا، اشتباه، غفلت و یا قصور در انجام معالجه، تجویز نادرست، عمل ‌های جراحی و… به بیمار از نظر جسمانی یا روحانی آسیب بزند، صورت می پذیرد. در غیر این صورت مسئولیت جبران خسارت بر عهده این شرکت نخواهد بود.

 

نکاتی مهم بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 

اگر قصد استفاده از بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را دارید توجه به نکات زیر ضروری است:

اگر پزشکی محکوم به پرداخت دیه به یک بیمار شود، بیمه گر موظف است ارزان ‌ترین نوع دیه در قانون دیات را به صورت ریالی پرداخت کند.

اگر خساراتی که به بیمار وارد شده است برای بیمه گر مشخص باشد و اطمینان داشته باشد که مسئولیت جبران خسارات ناشی از آن بر عهده شرکت بیمه است، شرکت بیمه می تواند قبل از اعلام رای دادگاه هم خسارت را پرداخت کند.

بیمه مسئولیت پزشکان فقط در ایران اعتبار دارد و در هیچ کشور دیگری این بیمه پوشش داده نمی شود.

در حالت عادی مدت اعتبار قرارداد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان یک سال است. این قرارداد را می توان تمدید کرد و اگر شخصی بخواهد در مدت کمتری از آن استفاده کند هزینه آن به صورت روزانه محاسبه می شود.

در صورتی که بیمار به وسیله پرستار یا دستیار آسیب ببیند باز هم خسارات ناشی از آن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

برخی از شرکت های بیمه، هزینه دادرسی را نیز از بیمه گذار دریافت می کنند.

برای خسارت وارد شده تا 3 سال می توان ادعا کرد. در صورتی که پس از گذشت 3 سال بیمار به شرکت بیمه رفته و ادعای خسارت کند، باید خسارت وارد شده به او توسط این شرکت جبران گردد.

 

 

پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیز مانند سایر انواع بیمه برخی خسارات را پوشش و برخی دیگر را پوشش نمی دهد. سقف این جبران را به جز در مورد غرامت فوت، خود بیمه گذار مشخص می کند.فاکتورهای مهم در این قرارداد به شرح زیر است:

  • سابقه طبابت و سابقه عدم خسارت

  • پوشش افزایش مبلغ دیه که در بیمه نامه درج شده است
  • مشخص شدن نرخ بیمه براساس حوزه فعالیت پزشک و پیراپزشک و همچنین نوع تخصص، نوع تخصص به این معنی است که پزشک یا پیراپزشک از کدام طبقه بندی است.

  • دانشجوی پیراپزشکی و رزیدنت پزشکی بودن

بیمه مسئولیت پزشکان چه خساراتی را پوشش می دهد؟

غرامت فوت: اگر  بیمار به دلیل خطای پزشکی و پیراپزشکی فوت کند و فردی که خطا را انجام داه تحت پوشش بیمه باشد، ورثه می توانند خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کنند. میزان خسارت دریافتی برابر با مبلغ دیه عادی است.

غرامت نقص عضو: اگر بیمار به دلیل خطای پزشکی و پیراپزشکی دچار نقص عوض شود، بیمه گر موظف به جبران خسارت است. البته این موضوع که بیمه گر وظیفه دارد تا چه مبلغی این خسارات را جبران کند به باید توسط بیمه گذار مشخص شود. شرکت بیمه تا سقف مبلغ مشخص شده خسارت پرداخت می کند.

Woman with kid consulting doctor. Patient, pediatrician, medical checkup list flat vector illustration. Examination, healthcare, treatment concept for banner, website design or landing web page

بیمه مسئولیت پزشکان چه خساراتی را پوشش نمی دهد؟

همانطور که ذکر شد، برخی خسارات نیز توسط بیمه پوشش داده نمی شود. یعنی اگر هرگونه خطا و قصور پزشکی تحت این شرایط انجام شده و به بیمار آسیب روحی یا روانی بزند، بیمه مسئولیتی در قبال جبران آن ندارد. این موارد به شرح زیر است:

استفاده از مواد مخدر و روان گردان: درصورتی که پزشک یا پیراپزشک هنگام آسیب زدن به بیمار تحت تاثیر مواد مخدر و روان گردان باشد، بیمه مسئولیتی در قبال آن نمی پذیرد.

اقدامات غیر قانونی: خسارات ناشی از اقدامات غیر قانونی برای درمان بیمار نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرد.

اقدامات خارج از تخصص: درصورتی که در اثر انجام اقدام خارج از تخصص به بیمار آسیبی وارد شود، خسارات آن توسط بیمه جبران نخواهد شد. 

تشعشات هسته ای: خسارات ناشی از تشعشات نیز تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

جراحی های زیبایی: اگر هنگام عمل زیبایی دچار  آسیب شدید خسارت این آسیب دیدگی توسط بیمه جبران نمی شود. 

اقوام درجه یک: همچنین اگر یک پزشک یا پیراپزشک هنگام درمان یکی از اقوام درجه یک خود آسیب جسمی یا روحی به آن وارد کند، شرکت بیمه مسئولیتی در قبال آن نمی پذیرد.

نحوه محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

حالا که با بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، نکات مهم مربوط به آن و خساراتی که تحت پوشش خود قرار می دهند یا نمی دهند آشنا شدیم، وقت آن رسیده که درباره نحوه محاسبه این حق بیمه نیز اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. در محاسبه بیمه مسئولیت چند نکته مهم همیشه باید مورد توجه قرار گیرد که این فاکتورها به شرح زیر است:

سابقه طبابت و سابقه عدم خسارت
پوشش افزایش مبلغ دیه که در بیمه نامه درج شده است
مشخص شدن نرخ بیمه براساس حوزه فعالیت پزشک و پیراپزشک و همچنین نوع تخصص (به این معنی که پزشک یا پیراپزشک از کدام طبقه بندی است.)

طبقه بندی پزشکان براساس تخصص

1) متخصص زنان و زایمان، متخصص بیهوشی، ارتوپدی و جراح عمومی 

2) جراح قلب، مغز و اعصاب، ارولوژی، پلاستیک و…

3)  متخصص فک و صورت، گوش و حق و بینی، دندان پزشک، متخصص اطفال

4) متخصص غیر جراح مانند متخصصان  اندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی و داروسازی

طبقه بندی پیراپزشکان نیز به شرح زیر است: 

1) ماماهای شاغل در بیمارستان، دندان پزشکان تجربی و بهداشت کاران دهان و دندان

2) کارشناس ارشد بیهوشی و تکنسین، کارشناس فیزیوتراپی، پرستاران و بهیاران

3) تکنیسین های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران سایر بخش ها، بهیاران اتاق عمل، سوپروایزر آموزشی، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت های پزشکی، تکنیسین های سازمان انتقال خون

4) تکنیسن های رادیولوژی و سی تی اسکن، تکنسین های آزمایشگاه و داروخانه، کادر مامایی، کارشناس شنوایی سنجی، بهورز

5) ماماهایی که در مطب جداگانه کار می کنند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان سامان

 

در صورتی که در طول دوره درمان خسارتی دیده باشید و برای جبران آن به شرکت بیمه مراجعه کنید باید مدارک زیر را همراه با خود ببرید:

  •  کپی برابر اصل شکایت‌نامه بیمار

  • اصل پرونده بیمارستانی
  • اصل رای دادگاه

  • پی برابر اصل شکایت‌نامه وراث قانونی همراه با برگه انحصار وراثت
  • کپی برابر اصل نظر کمیسیون پزشکی
به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید