سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

هر آنچه باید در ارتباط با بیمه پول بدانید

هر آنچه باید در ارتباط با بیمه پول بدانید

بیمه درواقع سازوکاری محسوب می شود که طی آن بیمه گر در قبال دریافت حق بیمه، متعهد می شود تا کلیه ضرر و زیان بیمه گذار را در یک دوره زمانی مشخص جبران کند. بیمه انواع و اقسام گوناگونی دارد که کاربرد هر کدام جبران خسارت برای موضوعی است که آن را پوشش می دهند. بیمه پول نیز یکی از این انواع است. در پاسخ به این سوال که بیمه پول چیست باید گفت این بیمه نوعی بیمه باربری به شمار می آید که در آن انواع وجوه نقد و غیرنقد ( اسکناس، ارز و مسکوکات، انواع چک و سفته، اوراق قرضه و ….. ) موجود در صندوق و در راه، حفظ و نگهداری خواهند شد و درصورت بروز حوادث و خسارتی از قبیل سرقت، انفجار، آتش سوزی و …، بیمه گر موظف به جبران خسارت بیمه گذار خواهد بود. بیمه پول خود دارای زیر مجموعه هایی از قبیل بیمه پول در گردش، بیمه پول نقد و بیمه پول و اعتبار دارد که در این مقاله قصد داریم این زیرمجموعه ها و همچنین تمام جوانب دیگر بیمه نامه پول را مورد بررسی قرار دهیم؛ اگر شما هم قصد دارید اطلاعاتی در این زمینه به دست آورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شاید این موضوع برایتان کمی غیرقابل لمس باشد باشد که بتوان بیمه ای به عنوان بیمه پول خریداری کرد اما، واقعیت امر این است که امکان بیمه وجه نقد و غیرنقد نیز وجود دارد. درواقع بیمه پول از رشته های بیمه ای به شمار می آید که در زیر مجموعه بیمه باربری قرار دارد و در آن انواع وجوه نقد مانند اسکناس، ارز و مسکوکات و وجوه غیر نقد از قبیل انواع چک و سفته، اوراق قرضه و سکه های طلا تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

در یک تعریف کلی می توان گفت، در قرارداد بیمه پول، بیمه گر متعهد می شود تا کلیه خسارت ها و زیان هایی را که در اثر بروز حوادث مختلف از قبیل سرقت مسلحانه، آتش سوزی، سیل، انفجار و … برای پول در حال گردش و موجود در صندوق کلیه بانک ها، موسسات و شرکتها به وجود می آید، جبران نماید.  بنابراین بیمه پول برای  کلیه بانک ها، موسسات مالی و … که به نوعی با وجوه نقد و غیرنقد سر و کار دارند، مناسب است زیرا، این موارد برای محافظت از پول خود باید از بیمه نامه پول بهره ببرند تا در شرایط بروز انواع حوادث، بتوانند جبران خسارت کنند.

آشنایی با انواع بیمه پول

بیمه پول و اعتبار از مهم ترین و حیاتی ترین بیمه نامه های هر بانک، موسسه و شرکتی محسوب می شود که طبق آن کلیه وجوه نقد و غیر نقد در برابر انواع حوادث بیمه می شوند. به طور کلی بیمه نامه پول به دو نوع پول در گردش و پول در صندوق تقسیم می شود که در ادامه به هریک خواهیم پرداخت:

پول در گردش

حتما در خیابان با ماشین های حمل پول مواجه شده‎ اید و دیده اید که افراد مسلح از این ماشین ها مراقبت می کنند. کلیه بانک ها، موسسات و شرکت ها به منظور انتقال وجه از دفاتر خود به مقاصد شهری و بین شهری سراسر کشور با خطرات زیادی مانند سرقت مسلحانه و غیرمسلحانه، آتش سوزی، انفجار و .. ممکن است رو به رو شوند که در قبال این خطرات به بیمه پول نقد در راه نیاز دارند که بسیاری از دفاتر بیمه در این زمینه مشغول فعالیت هستند. در این نوع بیمه، بیمه گذار لازم است تمامی اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات پول را قبل و بعد از حمل به اطلاع بیمه گر برساند و کلیه اطلاعات از قبیل مبدا، مقصد، زمان حرکت و میزان پول باید قید شود و گواهی حمل صادر شود.

نرخ حق بیمه پول در گردش تحت تاثیر فاکتورهای زیادی همچون میزان وجوه، تعداد دفعات حمل، محدوده جغرافیایی، مسافت، نوع اتومبیل، تعداد افراد مسلح و … تعیین می شود؛ بدین ترتیب بیمه گر باید مسئولیت انتقال پول از مبدا تا مقصد را در قبال حوادث غیر مترقبه بر عهده بگیرد و درصورت بروز اتفاق، هرگونه خسارت ناشی از آن را جبران کند.

پول در صندوق

نوع دیگر از بیمه پول که پول درصندوق نام دارد، مربوط به وجوه نقد و غیر نقد بانک ها، موسسات و شرکت ها می شود. در این بیمه کلیه پول نقد، انواع چک و سفته، اوراق بهادار، مسکوکات و … در تمام 24 ساعت شبانه روز در برابر حوادث و خطراتی از همچون سرقت مسلحانه یا غیر مسلحانه، انفجار، آتش سوزی، سیل، زلزله، اغتشاش و … در محدوده جغرافیایی کشور بیمه جیران خسارت خواهند شد. حق بیمه پرداختی برای وجوه نقد و غیر نقد موجود در صندوق با توجه به مقدار وجوه نقد، ارزش اوراق بهادار، مسکوکات، ارزش چک، محدوده جغرافیایی صندوق نگهداری وجوه، نوع صندوق و شرایط برقراری امنیت (تعداد نگهبانان و نوع سلاح محافظتی) تعیین خواهد شد.

وظایف و تعهدات بیمه گر و بیمه گذار در بیمه پول

در بیمه پول هم مانند همه انواع دیگر بیمه هم بیمه گر و هم بیمه گذار وظایف و تعهداتی نسبت به هم دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. لازم به ذکر است که این تعهدات معمولا در همه انواع بیمه یکسان است و تنها در موارد جزئی با هم متفاوت خواهد بود.

در بیمه پول طرفین قرارداد ( بیمه گر و بیمه گذار ) در چارچوب ضوابط، مقرارت، اصول و توافقاتی عمل می کنند. در بیمه نامه پول اعم از پول در گردش (بیمه در راه) و پول در صندوق باید کلیه وظایف و تعهدات طرفین درج شده و به تاکید بیمه گر و بیمه گذار برسد. شرکت بیمه (بیمه گذار) باید متعهد شود تا در ازای دریافت حق بیمه، از وجوه نقد و غیرنقد محافظت کرده و در صورت بروز حوادث احتمالی به جبران خسارت اقدام نماید. بیمه گذار وظیفه دارد تا اصول و شرایط اساسی تنظیم قرارداد بیمه از قبیل حد اعلای حسن، اعلام تشدید خطر، اعلام میزان خسارت و تعهد پرداخت خسارت را نسبت به بیمه گر رعایت کند.

همچنین بیمه گذار ( شخص حقیقی یا حقوقی ) موظف است تا اطلاعات دقیقی را از مبدا، مقصد، زمان حرکت و میزان وجوه انتقالی در اختیار بیمه گذار قرار دهد تا شرایط امنیتی مناسب از قبیل تعداد نگهبان و نوع سلاح تعیین شود. شخص بیمه گذار باید نسبت به پرداخت حق بیمه متعهد باشد.

فسخ بیمه نامه وجوه نقد و غیرنقد

گاهی اوقات بیمه گذار یا بیمه گر تصمیم به فسخ بیمه نامه می گیرند که در چنین شرایطی باید به صورت مکتوب و رسمی این موضوع به اطلاع طرفین برسد. البته این بدان معنا نیست که هر کدام از طرف ها در هر زمانی که بخواهند می توانند قرارداد بیمه خود را لغو کند، بلکه این لغو باید براساس شرایط و قوانین بیمه باشد.

در صورتی که فسخ بیمه پول از طرف بیمه گر باشد، حق بیمه مدت زمان باقیمانده به صورت روزشمار و در صورتی که بیمه گذار خواهان فسخ شود، حق بیمه بر اساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که چنانچه ذی نفع بیمه نامه شخص دیگری غیر از بیمه گذار باشد، به منظور فسخ بیمه نامه پول باید رضایت شخص ذینفع دریافت شود؛ بنابراین فسخ بیمه نامه وجوه نقد و غیر نقد اعم از پول گردش و صندوق باید به صورت کتبی و رسمی به اطلاع طرفین قرارداد رسانده شود.

جمع بندی و کلام پایانی

همانطور که اشاره شد، بیمه پول در زمره بیمه های باربری قرار دارد و یکی از مهمترین بیمه نامه های بانک ها، موسسات و شرکت ها به شمار می آید. درواقع این موسسات برای چیز پر خطری مثل حمل و نگهداری از پول، که هر لحظه ممکن است خطرات زیادی برایش پیش بیاید، نمی توانند از بیمه استفاده نکنند.

 مطابق با بیمه پول، بیمه گر متعهد می شود تا از انواع وجوه نقد مانند اسکناس، ارز و مسکوکات و وجوه غیر نقد از قبیل انواع چک و سفته، اوراق بهادار و ….. بیمه گذار در محدوده جغرافیایی مورد نظر در برابر حوادث و خطرات مختلف نظیر سرقت، انفجار، سیل، آتش سوزی و ….. محافظت نماید و در صورت بروز مشکل، جبران خسارت کند؛ بنابراین اگر به دنبال محافظت از وجوه نقد و غیرنقد خود هستید، توصیه می کنیم از بیمه پول که توسط بسیاری از شرکت های بیمه ای ارائه می شود، استفاده کنید.

اگر سوال یا پیشنهادی در زمینه بیمه نامه پول، نوع قرارداد، وظایف و تعهدات طرفین، فسخ بیمه نامه و …. دارید، می توانید با کارشناسان ما در این حوزه ارتباط برقرار کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید