سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

فرانشیز بیمه چیست؟

فرانشیز بیمه چیست؟

تاکنون اصطلاح فرانشیز بیمه به گوشتان خورده است؟ چه چیزهایی درباره آن می‎ دانید؟ ایا انواع آن را می‎ شناسید و می ‎دانید موارد کاربردش چیست؟ افرادی که از بیمه‎ های مختلف استفاده می ‎کنند، همیشه درگیر کارهای مربوط به جبران خسارت هستند و زیاد به شرکت بیمه رفت ‎و‎ آمد دارند، حتما این اصطلاح را شنیده‎ اند. فرانشیز به آن هزینه مازادی گفته می‎ شود که بیمه آن را پرداخت نکرده و شرکت بیمه‎ گذار باید از جیب خودش این مبلغ را متقبل شود. این یک مسئله رایج است که زیاد اتفاق میافتد. حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی به صندوق بیمارستان مراجعه می ‎کنید متوجه می‎ شوید تمام هزینه درمانتان توسط بیمه پوشش داده نمی‎ شود یا وقتی برای جبران خسارت به شرکت بیمه می‎ روید با شنیدن این خبر که مبلغ مورد انتظارتان را بیمه جبران نخواهد کرد، شوکه شوید. خبر خوش اینکه اگر در بستن قرارداد بیمه دقت کنید، می‎ توانید قبل از امضای آن موارد اعمال فرانشیز را بشناشید. به نظر می ‎رسد آگاهی درباره انواع فرانشیز قبل از خرید بیمه و اخذ قرارداد ضرورت بسیار زیادی دارد. از این رو در این مطلب سعی کرده‎ ایم تمام اطلاعات لازم درباره فرانشیز  را در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما هم به کسب این اطلاعات علاقمند هستید، در این مطلب با بهترین بیمه همراه باشید.

بهترین بیمه

همانطورکه در بالا اشاره کردیم فرانشیز به آن بخش از خسارات گفته می‎شود که پرداخت آن بر عهده بیمه‎ گذار است و شرکت بیمه هیچ تعهدی برای پرداخت آن ندارد. میزان این خسارات در قرارداد مشخص شده است. اما بسیاری از افراد هستند که از این مساله اگاهی ندارند و درصورتی که با آن رو به ‎رو شوند، گمان می ‎کنند شرکت بیمه قصد کلاه برداری دارد اما به هیچ وجه اینگونه نیست و اغین مساله در قانون ذکر شده است.

معنای لغوی فرانشیز بیمه

فرانشیز در زبان ‎های مختلف معانی متفاوتی دارد. این لغت در زبان انگلیسی فرنچایز تلفض می‎شود و معنای حق امتیاز دارد. همچنین در زبان فرانسه حق رای معنی می‎دهد. مشخصا کاربرد هر کدام از این موارد مشخص است و ما در بیمه با این معانی سر و کار نداریم. فرانشیز در عرف بیمه به معنای خسارت است. اگرچه با توجه به معنای لغوی و همچنین محاسبه این خسارت به نظر می ‎رسد استفاده از این کلمه نادرست باشد و می‎توان به جای آن از واژه انگلیسی deductible به معنای محاسبه شده و کسرپذیر استفاده کرد اما، چیزی که اهمیت دارد این است که واژه فرانشیز در عرف بیمه با این کاربرد پذیرفته شده و بسیار رایج است.

انواع فرانشیز بیمه

حالا که با تعریف فرانشیز و معنای لغوی و عرفی آن آشنا شدیم بهتر است به بررسی انواع آن نیز بپردازیم. انواع فرانشیز بیمه به شرح زیر است:

فرانشیر به صورت رقمی ثابت و معین که باید آن را رایج‎ ترین نوع فرانشیز دانست. معمولا این رقم به‎ صورت معین و ثابت در بیمه ‎نامه مشخص شده است. مثلا در یک بیمه نامه 2میلیون تومان به ‎عنوان فرانشیز در نظر گرفته می‎ شود که هنگام دریافت خسارت این مبلغ را از هزینه کل کم می ‎کنند. البته در بیشتر بیمه ‎نامه‎ ها سقف این مبلغ مشخص خواهد شد.
فرانشیز به عنوان درصد ثابتی از خسارت نیز حالت دیگر انواع فرانشیز است. کاربرد آن به این صورت است که درصد معنی در بیمه‎ نامه ذکر می شود. سپس از مبلغ کلی خسارت این درصد را کم می‎کنند.
فرانشیز به ‎عنوان درصدی از مبلغ مورد بیمه نیز یکی دیگر از این انواع است. در این حالت به نسبت مبلغ بیمه درصدی برای فرانشیز مشخص می کنند که هرچه مبلغ بیمه بالاتر باشد این درصد نیز بزرگ‎ تر است. برای مثلا اگر قرارداد بیمه شما 100 میلیون تومان باشد درصدی از آن مثلا 10درصد به ‎عنوان فرانشیز کسر می ‎شود.

فرانشیز ترکیبی نیز یکی دیگر از انواع فرانشیز است که برای تعیین آن از ترکیب سقف خسارت و درصد فرانشیز استفاده می‎ شود. مثلا در قرارداد بیمه مشخص می‌ شود که مبلغ فرانشیز 20 درصد از میزان خسارت و تا سقف 200 هزار تومان از حق بیمه را شامل می شود.
تعیین سقف غرامت یکی دیگر از انواع فرانشیز است که در آن مبلغ براساس سقف غرامت مشخص خواهد شد. در این نوع سقف غرامتی که باید پرداخته شود را در بیمه‎ نامه مشخص می ‎کنند و به‎هیچ وجه هزینه بیشتری از آن دریافت نخواهند کرد. مثلا اگر سقف غرامت در قرارداد بیمه 100 هزار تومان باشد شرکت بیمه پولی بیشتر از این به‎ عنوان فرانشیز نمی ‎تواند از بیمه ‎گذار دریافت کند.

موارد اعمال فرانشیز بیمه

وجود چیزی تحت عنوان فرانشیز در مواردی می ‎تواند سودمند باشد. برای مثال وجود آن در قراردادهای مربوط به بیمه ماشین مانند فرانشیز بیمه بدنه و فرانشیز بیمه شخص ثالث می‎تواند عاملی باشد تا افراد به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه بیشتر کنند چون وقتی بدانند درصورت وارد شدن خسارت بزرگ به خودشان، ماشینشان و شخص ثالث مبلغ چشمگیری به ‎عنوان از مبلغ بیمه کم می‎ شود، سعی می ‎کنند کمتر خود را در معرض خطر قرار دهند.
در بیمه‎ های درمانی نیز وجود فرانشیز باعث می‏‎ شود افراد بی ‎دلیل به مراکز درمانی مراجعه نکنند. همچنین از آنجایی که با وجود فرانشیز افراد کمتر برای برای دریافت خسارت‎های کوچک به شرکت بیمه مراحعه می‎کنند، هزینه‎ های جاری این شرکت کاهش پیدا می‎ کند.

اما فرانشیز در چه جاهایی کاربرد دارد؟ انواع کاربرد آن به شرح زیر است:
در بیمه اموال: معمولا شرکت ‎های بیمه در انواع بیمه‎ های مهندسی و بیمه‎ های مربوط به اتومبیل از فرانشیز استفاده می‎ کنند. دلیل اصلی این است که میزان خسارات وارد شده در این بیمه‎ ها تغییر می‎ کند. اما در بیمه‎ نامه‎ هایی که در صورت بروز حادثه خسارت بزرگی وارد می‎شود، مانند بیمه آتش‎ سوزی از فرانشیز استفاده نمی ‎شود. البته ممکن است از آن در برخی از پوشش‎ های اضافه این بیمه استفاده کنند.
در بیمه اشخاص: از میان سه دسته رایج بیمه اشخاص یعنی بیمه درمان، بیمه‌ حوادث و نقص عضو تنها در بیمه درمان است که به‎ صورت واضح از فرانشیز استفاده می‎ کنند. این هزینه بیشتر برای دارو و حق ‎الزحمه پزشک استفاده می ‎شود. در بیمه نقص عضو از نظر قانونی استفاده از فرانشیز مانعی ندارد اما از نظر عرفی چنین کاری رایج نیست. اما در بیمه عمر به هیچ‎ عنوان از فرانشیز بیمه استفاده نمی شود.
در بیمه مسئولیت: در بیمه مسئولیت بیمه‎گذار اختیار دارد براساس وضع مالی خود و حق بیمه ‎ای که پرداخت می ‎کند انتخاب نماید که می‎ خواهد فرانشیز برای قراردادش در نظر گرفته شود یا نه.

موارد اعمال فرانشیز بیمه

کلام آخر

فرانشیز یکی از اصطلاحات رایج در دنیای بیمه است که طبق آن میزانی از خسارات وارده توسط بیمه جبران نخواهد شد و خود بیمه‎ گذار مسئول جبران آن بخش از خسارات است. فرانشیز انواع مختلفی دارد که در قراردادهای مختلف یکی از این انواع اعمال می شود اما این مساله مخصوص همه بیمه‎ ها نیست و بیشتر برای بیمه های مهندسی و بیمه‎ های مربوط به ماشین استفاده می‎ شود. وجود فرانشیز هم برای بیمه‎ گر و هم برای بیمه‎ گذار سودهایی دارد. برای مثال کمک می ‎کند افراد توجه بیشتری به قوانین رانندگی کنند و حوادث کمتر شود. همچنین هزینه‎های جاری شرکت ‎های بیمه را نیز کم می‎ کنند. پس به نظر می‎ رسد وجود چنین چیزی در قراردادهای بیمه بسیار لازم و ضروری است.

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید