سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

بیمه باربری چیست؟

بیمه باربری چیست؟

بیمه باربری یکی از انواع و اقسام بیمه است که به‌ موجب آن اگر در جریان حمل کالا، خطراتی تحت پوشش بیمه‎ نامه ایجاد شد، بیمه‎ گر خسارات ناشی از آن را جبران می‎کند. بیمه باربری را باید قدیمی‎ ترین چیز شبیه به بیمه دانست که از قرون‌ وسطی میان تجار و کسانی که به‌ وسیله کشتی به حمل بار می‌پرداختند، وجود داشته است. همین سابقه نشان می‎دهد که چقدر وجود چنین بیمه‎ ای برای حمل بار با وسایل نقلیه لازم است زیرا، باربری معمولاً با خطرات زیادی همراه بوده و هست. چه در قدیم که دزدها و راهزنان سد راه می‌شدند و چه امروز که خطر تصادف و … در کمین است. این بیمه کمک می‎کند در صورت بروز هرگونه اتفاق، ضرر و زیان آن جبران و از وارد شدن آسیب جدی به اموال افراد جلوگیری ‎شود. در این مقاله قصد داریم انواع بیمه باربری را بررسی کنیم تا از چند و چون و جزئیات آن آگاه شویم. اگر شما هم علاقه‌ مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید یا قصد خرید این بیمه را دارید و می‎خواهید سیر تا پیاز آن را بدانید تا بتوانید بهترین بیمه باربری را انتخاب کنید با ما همراه باشید. 

همان‎طور که ذکر شد بیمه باربری و حمل ‌و نقل کالا به صورت‎ های دریایی، زمینی و هوایی یکی از انواع قراردادهای بیمه می‎باشد که از دیرباز وجود داشته. اما این بیمه به ‌مرور زمان توسعه یافته و شکل امروزی خود را پیدا کرده است. در حال حاضر بیمه باربری قراردادی است که در آن بیمه‎ گر تعهد می‎دهد به ازای دریافت حق بیمه حمل کالا را از نقطه مبدأ تا مقصد بیمه کند و در صورت وقوع خطر و تلف شدن کالا خسارات وارده را جبران کند. معمولاً تمام شرکت‎های بیمه از این قانون پیروی می‎کنند اما در برخی از موارد امکان دارد خسارات وارد شده به شخص ثالث نیز در بیمه باربری جبران شود.

اصطلاحات تخصصی بیمه باربری

در بیمه باربری نیز مانند هرکدام از دیگر انواع بیمه با اصلاحات مخصوص و تخصصی سروکار داریم که برخی از پرکاربردترین و مهم ‎ترین این اصطلاحات به شرح زیر است:

بیمه اتکایی: بیمه اتکایی Reinsurance نوعی قرارداد واگذاری است که بر اساس آن بیمه‎ گر متعهد می‎شود برخی پوشش‎ هایی مازاد بر توان مالی و فنی خود را برای قرارداد در نظر بگیرد. 

زیان همگانی: قانونی است که بر اساس آن همه طرف‎ هایی که در سفر دریایی دخیل هستند، اگر در خطر افتادند و مجبور شدند داوطلبانه  بخشی از کشتی را قربانی کنند، خسارات ناشی از این تصمیم میانشان تقسیم می‎شود.

بارنامه: بارنامه یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در بیمه باربری است و آن را باید اوراق بهاداری دانست که به منزله یک قرارداد از سوی بیمه‎ گر تنظیم شده و تمام اطلاعات بیمه‎ گذار در آن وارد می‎شود. درواقع بارنامه را باید قرارداد حمل، رسید دریافت كالا و سند مالكیت آن است.

عدم نفع: در بیمه ‏‎‎نامه باربری عدم نفع 10درصد از مجموع قیمت خرید کالا و هزینه حمل آن است.

ارزش مورد بیمه: اگر قرار و توافق خاصی بین دو طرف بیمه نباشد، ارزش مورد بیمه شامل مجموع قیمت خرید کالا، هزینه حمل و عدم النفع خواهد بود. 

انواع بیمه باربری

حالا که با اصطلاحات بیمه باربری آشنا شدید، خوب است انواع آن را نیز بررسی کنیم. بیمه باربری را بر اساس مواردی همچون محدوده جغرافیایی و پوشش به انواع و اقسام زیر تقسیم می‎کنند:

انواع بیمه باربری بر اساس محدوده جغرافیایی به حمل ‌و نقل وارداتی و صادراتی، حمل‌ونقل ترانزیت و حمل ‌و نقل داخلی تقسیم می‎شود. 

انواع بیمه بر اساس پوشش شامل بیمه‎ نامه از بین رفتن تمامی کالاها، مجموعه شرایط C یعنی پوشش خطراتی مانند انفجار، به گل نشستن، زمین‌گیر شدن، آتش‌سوزی، خسارت همگانی، غرق شدن یا واژگون شدن كشتی یا شناور، به دریا انداختن كالا برای سبک‌سازی، واژگون شدن یا خارج شدن وسیله حمل زمینی از راه یا خط، برخورد با كف دریا و… همچنین مجموعه شرایط B یعنی پوشش خطراتی مانند به دریا افتادن كالا از روی عرشه كشتی، زلزله، آتش‌فشان یا صاعقه، تلف كلی هر بسته در کشتی یا شناور و دیگر مواردی که در مجموعه C بدان اشاره شد. 

بیمه باربری چه پوشش هایی دارد؟

در بیمه باربری نیز مانند همه بیمه‎ های دیگر خطرات تحت پوشش را می‎توان به دو دسته خطرات اصلی و خطرات اضافی تقسیم کرد. خطرات اصلی این بیمه شامل ‌آتش‌سوزی و حادثه وسیله نقلیه شامل تصادف، واژگون شدن و پرت شدن وسیله نقلیه می شود. خطرات اضافی این بیمه که با درخواست بیمه‎گذار و هزینه بیشتر به قرارداد اضافه می‎شود، نیز به شرح زیر است:

 • بارگیری و تخلیه مورد بیمه.

 • برخورد جسم خارجی با مورد بیمه.

 • سرقت كلی محموله همراه با وسیله نقلیه با فرانشیز 20 درصد ارزش محموله.

 • پرت شدن محموله از روی وسیله نقلیه با این شرط که كالای خسارت دیده به رویت ‌بیمه‌گر برسد.

استثنائات بیمه باربری چیست؟

اما در این بیمه نیز استثنائاتی وجود دارد که حتی به‌صورت پوشش اضافی هم تحت پوشش بیمه قرار نمی‎گیرند. این موارد به شرح زیر است:

 • اعتصاب، تعطیل محل کار، درگیری‌های کارگری، آشوب‌ها و یا اغتشاشات داخلی.

 • اتلاف یا آسیب دیدن یا هزینه‌ای که علت آن تأخیر باشد

 • عملیات تروریستی

 • ایجاد خسارت عمدی توسط ‌بیمه‌گذار

 • ایجاد خسارت به دلیل عیب ذاتی یا ماهیت کالا

 • جنگ، جنگ داخلی، انقلاب، شورش، قیام و مواردی از این دست

 • نشست و ریزش ، کسری وزن با حجم و یا فرسودگی عادی مورد بیمه.

 • هزینه‌های ناشی از کاربرد هر نوع سلاح یا وسیله‌ای که با انرژی اتمی یا شکست هسته‌ای یا ماده رادیواکتیو باشد.
 • هزینه‌های ناشی از نامناسب بودن یا کافی نبودن بسته‌بندی یا آماده‌سازی کالا

 • تلف شدن در اثر ورشکستگی مالکان، مدیران، اجاره‌کنندگان یا گردانندگان کشتی

 • وقف، ضبط، مصادره، تصرف  و مواردی از این دست

اسناد مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه باربری

در صورت وقوع حادثه برای دریافت خسارت از بیمه  لازم است مدارکی به شرح زیر را به شرکت بیمه ارائه دهید:

 • گواهی بازرسی کالا در مبدأ

 • گزارش بازدید خسارت که باید توسط ‌بیمه‌گر یا یکی از مؤسسات مجازی که توسط بیمه مرکزی ایران معرفی گردیده اند تهیه‌ شده باشد.

 • گواهی کسر تخلیه یا عدم تحویل

 • صورت وضعیت کالا در موقع تحویل گرفتن و صورت وضعیت میزان وزن کالا در آخرین مقصد مندرج در بیمه‌نامه

 • جواز سبز گمرکی و صورت‌جلسه کشف اختلاف در صورت صدور

 • اصل ‌بیمه‌نامه یا گواهی بیمه

 • اصل فاکتور کالا با مشخصات کامل و صورت توزین و بسته‌بندی

 • کلیه نسخه‌های اصلی بارنامه دریایی و یا بارنامه‌های دیگر

 • صورت ریز بسته‌بندی

 • گواهی مبدأ

درصورتی‌که مدارک بالا کامل باشد و مدرک دیگری نیز در پرونده شما نیاز نباشد به‌سرعت کارهای مربوط به دریافت خسارت انجام خواهد شد.

تعهدات در بیمه باربری

در بیمه باربری بیمه ‎گر و بیمه‎ گذار تعهداتی نسبت به هم دارند که درصورتی‌که محقق نشدن این تعهدات هرکدام از طرفین قرارداد می‎توانند برای فسخ آن اقدام کنند. بیمه‎ گر وظیفه دارد مشخصات کامل کالا و تعداد دفعات حمل آن را به‎صورت دقیق مشخص کند. همچنین تاریخ حرکت و حداکثر ارزش کالا نیز مشخص باشد. بلافاصله  پس از حمل کالا نیز باید بهای هر قسمت از محموله محاسبه شود.

بیمه‎‌ گذار نیز وظیفه دارد، زمانی که آسیب وارده به کالا مشهود نیست تا 3 روز خسارت را به اطلاع شرکت بیمه برساند. در مواردی که خسارت مشهود است، به‌محض اینکه اطلاع داده شد باید تقاضای بازدید کتبی صورت گیرد. درصورتی ‌که مطمئن نیستید کالا سالم است، نباید رسید بدون قید و شرط بدهید. بلافاصله  پس از اینکه هر بسته گم شد باید کتباً از مقامات بندر یا متصرفان دیگر کالا درخواست خسارت کنید.

بیمه باربری سامان

شرکت بیمه سامان نیز مانند اکثر شرکت‎ های بیمه معتبر دارای قراردادهای بیمه باربری نیز هست. جدا از قراردادهای معمول بیمه باربری، شرکت بیمه سامان خسارت کلی یا تلف شدن کامل کالا را هم ارائه می‎دهد. در این حالت قرارداد با حداقل حق بیمه صادر می‎شود و تنها درصورتی‌که کل کالا در یک مرحله بر اثر آتش‎ سوزی با غرق شدن از بین برود، خسارات ناشی از آن جبران خواهد شد. بیمه سامان را باید یکی معتبر ترین شرکت‎هایی دانست که سعی دارد با ارائه خدمات متنوع‎ تر انتخاب ‎های بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید