سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

بررسی انواع بیمه

بررسی انواع بیمه

بیمه نیز مانند هر چیز دیگری انواع مختلفی دارد که برای هر کدام از این انواع استفاده و کاربردهای مخصوصی برشمرد. در یک دسته‎ بندی کلی می‎توان بیمه را به دو دسته بیمه‎ های اجتماعی و بیمه‎ های بازرگانی تقسیم کرد که هر کدام از این دسته ‎ها زیر شاخه‎ های فراوان و توضیحات مفصلی دارد. اگرچه درباره بیمه اجتماعی به‎طور خلاصه می‎توان توضیح داد که بیمه‎ هایی اجتماعی معمولا اجباری و براساس قانون هستند و کارفرما بخش زیادی از پول این نوع بیمه‎ ها را پرداخت می‎کند. در این نوع بیمه حق افراد براساس درصدی از دستمزدشان مشخص می‎شود. اما درباره بیمه بازرگانی که انواع مختلفی مانند بیمه آ‎سوزی، بیمه حمل‎ و نقل، بیمه سفر و… دارد،  باید مفصل ‎تر توضیح داد. تفاوت اصلی بیمه بازرگانی با بیمه اجتماعی در این است که حق بیمه را متناسب با ریسک تعیین می‎کنند. این نوع بیمه انواع و اقسام مختلفی دارد. در ادامه به بررسی انواع بیمه که زیرشاخه‎ های بیمه بازرگانی هستند، به‎صورت مفصل‎ تر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همانطور که ذکر شد، جدا از بیمه‎ های اجتماعی که به نوعی اجباری است، انواع و اقسام مختلف دیگری از بیمه‎ های بازرگانی وجود دارد که اجباری نستند. این بیمه‎ ها در کشورهای مختلف تفاوت ‎هایی با هم دارد. در ادامه به معرفی انواع بیمه در ایران پرداخته و مهم ‎ترین آنها را مفصلا بررسی خواهیم کرد.

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی یا بیمه سفر، بیمه ‎ای است که بیمه‎ گر براساس آن تعهد می‎ دهد درصورتی که در مدت بیمه فرد در مقصد خود دچار حادثه‎، مفقودی و یا حتی فوت شود، تا سقفی که در بیمه‎ نامه مشخص شده به او خسارت پرداخت کند. جالب است بدانید درحال حاضر بیمه مسافرتی یکی از الزامات دریافت ویزا برای سفرهای خارجی محسوب می‎شود و بنابراین آن را باید بیمه پرکاربردی در ایران دانست. 

بیمه عمر

بیمه عمر یکی از مشهور ترین بیمه ‎هایی است که در ایران وجود دارد. این بیمه مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است. طبق قوائد بیمه عمر، بیمه‎ گذار باید برای مدت مشخصی حق بیمه پرداخت کند و به ازای آن بیمه‎ گر متعهد می‏شود این پول را در شرایط مختلف مثلا فوت فرد، بیماری‎های خاص و یا پس از اتمام زمان پرداخت به ‎صورت یک جا یا به‎ صورت مستمری به بیمه ‎گذار پس دهد. بیمه عمر انواع و اقسام مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

1.بیمه عمر زمانی: این بیمه در کنار بیمه تکمیلی قرار می‎گیرد و مخصوص شرکت‎ ها و موسسات است. کاربرد این بیمه برای زمانی است که فرد در زمان اشتغال فوت می‎کند و افرادی که تحت پوشش بیمه ‎اش هستند، می‎توانند از بیمه آن شخص استفاده کنند.

2.بیمه بازنشستگی تکمیلی: که به بیمه بازنشستگی و سنوات نیز معروف است، نوعی بیمه عمر به‎ حساب می‎ آید که علاوه‎بر پوشش‎ های بیمه‎ ای نوعی سرمایه‎ گذاری برای کارمندان و کارفرمایان نیز محسوب می‎شود.

3.بیمه عمر و تشکیل سرمایه: در این نوع از بیمه عمر فرد پس از اینکه حق بیمه را پرداخت کرد، برای مدتی می‎تواند از خدمات بازنشستگی استفاده کنند.

4.بیمه عمر مانده بدهکار: کارکرد این بیمه که به آن بیمه وام نیز می‎گویند، به این صورت است که گیرنده وام، وامش را بیمه می‎کند تا درصورت بروز حادثه اقساط آن توسط بیمه مربوطه پرداخت شود.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث که نام دقیقش بیمه مسئولیت است، به بیمه‎ا ی گفته می‎شود که خسارت‎های مربوط به شخص ثالث را پوشش می‎‎دهد. شخص ثالث به فردی گفته می‎شود که در اثر وسایل نقلیه موتوری آسیب دیده باشد. بیمه مسئولیت را می‎توان به 4 دسته کلی تقسیم کرد:

1.بیمه مسئولیت عمومی

2.بیمه مسئولیت حرفه‎ ای

3.بیمه مسئولیت تولیدکنندکان کالا

4.بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی به نوعی از بیمه گفته می‎شود که براساس آن بیمه‎ گر می‎تواند به ازای حق بیمه‎ا ی که پرداخت کرده است برای حادثه‎ هایی مانند آتش سوزی و صاعقه خسارت دریافت کند. آتش سوزی را باید یکی دیگر از بیمه‎ های رایج در ایران دانست.

بیمه حوادث

بیمه حوادث شامل مجموعه‎ای از بیمه‎ نامه‎ های فردی و گروهی می‎شود که براساس آن افراد بیمه شده برای اتفاقات غیرعمدی و غیرقابل پیشبینی خسارت دریافت می‎کنند. این خسارات به صورت‎ هایی مانند هزینه‎ های پزشکی، پوشش فوت، حقوق از کار افتادگی، نقص عضو و… پرداخت می‎شود.

بیمه بدنه اتومبیل

بیمه بدنه اتومبیل یکی دیگر از زیرشاخه‎ های بیمه بازرگانی است که در آن بیمه گر این تعهد را به بیمه ‎گذار می‎دهد که خسارت‎های ناشی از تصادف، آتش‎سوزی یا دزدی وسیله نقلیه موتوری را پرداخت کند. بیمه بدنه اتومبیل دارای یک پوشش تکمیلی نیز هست که خسارات ناشی از اتفاقاتی مثل سرقت لوازم صوتی، رینگ، آینه بغل، همچنین خط افتادن و اسید ریختن روی ماشین را برعهده می‎گیرد.  

بیمه درمان

بیمه درمان همانطور که از نامش پیداست، خسارات ناشی هزینه درمان‎های سرپایی و بستری را جبران می‎کند. یکی از معروف‎ ترین بیمه ‎های درمان که حتما نامش را شنیده‎ اید بیمه تکمیلی درمان است. خاصیت این نوع بیمه پرداخت هزینه‎ های مازاد بر تعرفه‎ های بیمه اجتماعی می‎باشد. امروزه در ایران به ‎دلیل هزینه‎ های بالای درمان افراد زیادی از بیمه تکمیلی درمان استفاده می‎کنند.

بیمه پول

از آنجایی که پول یکی از دارایی‎ های پرخطر است، برخی برای جبران خسارات احتمالی که ممکن است به آن وارد شود، از بیمه پول استفاده می‎کنند. چک بانکی، تمبرهای مالیاتی، اسکناس و سکه مواردی هستند که می‎توان آنها را در پوشش این بیمه درآورد. براساس این بیمه خسارات وارده به موارد بالا در اثر اتفاقاتی مانند انفجار، سرقت، آتش سوزی و … به بیمه‎ گذار پرداخت خواهد شد. 

بیمه مهندسی

در بیمه مهندسی تمام خطرات به جز استثناهای ذکر شده تخت پوشش بیمه قرار می‎گیرد. انواع مختلف بیمه مهندسی به قرار زیر است.

1.بیمه مهندسی تمام خطر پیمانکاران

2.بیمه عیوب اساسی و پنهانی

3.بیمه ماشین آلات پیمانکاری

4.بیمه مهندسی تمام خطر نصب

5.بیمه مهندسی تجهیزات الکترونیک

بیمه اعتباری

این بیمه مربوط به دیون، وام‎ ها است. درواقع بیمه اعتباری ریسک عدم پرداخت وام را تحت پوشش خود قرار می‎دهد و یا اینکه وقتی بیمه‎ گذار کالایی را اقساطی خریداری می‎کند این بیمه به‎عنوان پشتیبان پرداخت استفاده می‎شود. اشاره به این نکته ضروری است که تعداد زیادی از شرکت‎های بیمه ‎گردر ایران، بیمه اعتباری و خدمات مربوط به آن را ارائه نمی‎دهند.

از دیگر بیمه‎ های بازرگانی باید به بیمه سرطان، بیمه کشتی، بیمه هواپیما، بیمه اعتباری و بیمه حمل‎ و نقل اشاره کرد.

حرف آخر

اگرچه دسته‎ بندی‎ های مختلفی از انواع بیمه وجود دارد اما در بالا به بررسی یکی از کامل‎ترین این دسته‎ بندی‎ها پرداختیم و درباره چند نمونه از مهم‎ترین آن ها توضیحاتی دادیم. یقینا برخی از این انواع مانند بیمه تکمیلی یا بیمه عمر به گوش همه نام آشنا بود و ممکن است با برخی از آنها هم در این مطلب برای نخستین بار روبه رو شده‎ باشید. اما از آنجا که بیشتر بیمه‎ های نام برده در بالا در دسته بیمه‎ های اختیاری قرار می‎گیرند، شناخت آن ها به ما کمک خواهد کرد بهترین بیمه را که می‎توانیم برای خود انتخاب کنیم تا در آینده از خطرهای احتمالی ضرر و زیان کمتری نصیبمان شود.

انواع بیمه را معمولا بیمه ‌گر های مختلف در شرایط مشابه ساپورت می‎کنند. یعنی چه در تعهدات و چه در خسارات خارج از تعهد بیمه بندهایی شبیه به هم دارند. اما ممکن است هر کدام از آنها در مسائل جزئی تفاوت‎هایی با هم داشته باشند. برای مثال ممکن است بیمه سامان در ارائه خدمات تفاوت‎ هایی با بیمه‎ های دیگر داشته باشد. بنابراین توصیه می‎شود قبل از اقدام برای بیمه ریز و درشت مسائل مربوط به آن را مطالعه کرده و تنها به بررسی انواع بیمه اکتفا نکنید.

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید